Animal Forum
Dobrodosli na najbolji 4um o zivotinjama Smile
Animal Forum
Dobrodosli na najbolji 4um o zivotinjama Smile
Animal Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Animal Forum

Dobrodosli svi ljubitelji zivotinja :)
 
PrijemPortalLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Sunčani papagaj :)

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
LittleN
Admin
Admin
LittleN


Broj poruka : 354
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 29
Lokacija : Over the rainbow so haigh :)

Sunčani papagaj :) Empty
PočaljiNaslov: Sunčani papagaj :)   Sunčani papagaj :) I_icon_minitimeSub Jan 02, 2010 3:35 pm

Sunčani papagaj :) YELLOW-PARROT

Sunčani papagaj

Sunčani papagaj (latinski - Aratinga solstitialis) je papagaj iz porodice Psittacidae. Ima jak, masivan kljun, goli (neoperjani) prsten oko očiju i jako, zdepasto telo. Glava je prilagođena trupu, čelo jako izraženo, a široke grudi idu lepo zaobljene preko trbuha do repa. Rep je stepenast, a završava se klinasto sa dva repa oštrog vrha. Sunčani papagaj ima mogućnost oponašanja govora.
I pored velikog broja vrsta aratringi, sunčana aratinga, po koloritnisti i izraženosti boja, spada među najlepše, ali i nažalost, najteže dostupne papagaje što je posledica jako teškog dobijanja mladih u zatočeništvu, pa je i broj odgajivača ova vrste papagaja jako mali.
Sunčani papagaji žive na prostoru Venecuele, Brazila i Gvajane. Dostižu veličinu od 30-35 cm, što ih svrstava u papagaje srednje veličine. Bočne strane glave i trbiha su narandžasto-crveni; predeo grla, brade i leđa su intenzivno žuti. Mala letna pera su zelena, a na krajevima žuta. Srednja letna pera su plava, oivičena zelenkastom, a velika letna pera su zelena oivičena tamno plavom bojom, kao i sam vrh pera. Rep je sa gornje strane zelen, a kraj mu je tamno plav. Donja strana repa je žućkaste i crne boje. Pera na butinama su zlatno žuta. Perije ispod krila je takođe jako žuto, ka vrhu beličasto, a krajnja pera su tmnije cimetne boje. Imaju širok beo očni prsten koji je neoperjan. Kljun je crn sa crvenkastom primesom, noge su smeđe, a nokti crni. Ženka se od mužjaka razlikuje po užem očnom prstenu i više zastupljene zelene boje u periju. Oči su sivkastosmeđe.

Razmnožavanje Pare se jedanput godišnje, posle čega ženka u duplji polaže 3-5 belih jaja veličine 22x28 mm, i leži na njima i do 30 dana. Po izleganju mladi ostaju u gnezdu još oko osam nedeelja, a po napuštanju gnezda provode uz roditelje još oko 45 dana. U tom periodu njihove boje su poprilično neodređene i razlivene, a potpun izgled dobijaju posle dve godine kada i postaju polno zreli.

U zatočeništvu se hrane semenom suncokreta, prosa, ovsa, glanc semena, sirka šećerca, američkog sirka, konoplje, nepečenog kikirikija u ljusci i bar-prosa u klasu.
Nazad na vrh Ići dole
http://animalfan.bestoforum.net
°♥°Sanja°♥°
Admin
Admin
°♥°Sanja°♥°


Broj poruka : 333
Datum upisa : 02.01.2010
Godina : 32
Lokacija : In a beautiful dream (:

Sunčani papagaj :) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sunčani papagaj :)   Sunčani papagaj :) I_icon_minitimePon Jan 04, 2010 12:32 am

Joj kako je lep!!!
Papagaji su najlepshhe ptice...
Dobro pored pauna xD
Nazad na vrh Ići dole
LittleN
Admin
Admin
LittleN


Broj poruka : 354
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 29
Lokacija : Over the rainbow so haigh :)

Sunčani papagaj :) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sunčani papagaj :)   Sunčani papagaj :) I_icon_minitimePon Jan 04, 2010 12:43 am

e nije Razz
papagaji su lepsi Pingvin
Nazad na vrh Ići dole
http://animalfan.bestoforum.net
°♥°Sanja°♥°
Admin
Admin
°♥°Sanja°♥°


Broj poruka : 333
Datum upisa : 02.01.2010
Godina : 32
Lokacija : In a beautiful dream (:

Sunčani papagaj :) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sunčani papagaj :)   Sunčani papagaj :) I_icon_minitimePon Jan 04, 2010 12:48 am

Meni su oboje isti;
Nmg da se odluchim inache. . .
zadowoljstwo mi je biti na owakwom 4umu xD
Nazad na vrh Ići dole
LittleN
Admin
Admin
LittleN


Broj poruka : 354
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 29
Lokacija : Over the rainbow so haigh :)

Sunčani papagaj :) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sunčani papagaj :)   Sunčani papagaj :) I_icon_minitimePon Jan 04, 2010 3:59 pm

i meni Very Happy
i meni Very Happy
i meni Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://animalfan.bestoforum.net
°♥°Sanja°♥°
Admin
Admin
°♥°Sanja°♥°


Broj poruka : 333
Datum upisa : 02.01.2010
Godina : 32
Lokacija : In a beautiful dream (:

Sunčani papagaj :) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sunčani papagaj :)   Sunčani papagaj :) I_icon_minitimeUto Jan 05, 2010 4:39 pm

znam , zanm
twoj je 4um xD
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sunčani papagaj :) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sunčani papagaj :)   Sunčani papagaj :) I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sunčani papagaj :)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Animal Forum :: Zivotinje :: Papagaji-
Skoči na: